Korzystając z zaległego urlopu postanowiłem wykonać dawno odkładaną aktualizację domowego labu z VSphere 5.0 do 5.1. Jeden z serwerów zaopatrzony jest w kartę sieciową Realtek 8168, drugi w kartę Intela. O ile sam upgrade przebiegł bez żadnych większych zarzutów o tyle maszyna zaopatrzona w (on-board) 8168 wszelakie operacje sieciowe zaczęła po prostu … ignorować.
W logach serwera DHCP widać było poprawne uwierzytelnienie, cały cykl DORA zakończony sukcesem, interfejs po stronie VSphere uparcie pokazywał 0.0.0.0, po pewnym czasie przechodząc na adresację APIPA, nadanie adresu statycznego kończyło się podobnym efektem.
Na szybko szukając rozwiązania problemu (zostałem bowiem z hostem bez sieci) zauważyłem iż jest to popularna bolączka, na którą tak naprawdę nie ma porządnego rozwiązania. Podmiana sterowników z wersji 5.0 nie załatwiała sprawy – do wyboru zostało mi poszukiwanie oficjalnie wspieranego interfejsu lub nieoficjalnie acz działającego.
Padło na poniewierające się i w miarę uniwersalne Realteki 8139 (C/D), których zawsze mam kilka w odwodzie.
W jaki jednak sposób dorzucić nowe sterowniki nie posiadając sieci? Możemy wypalić je na płycie CD (o ile nasz host takowy napęd posiada), możemy skorzystać z USB – co raczej w maszynie zdarza się zawsze. Musimy jednak się odpowiednio przygotować.
1. Pendrive z jakiego skorzystamy powinien mieć partycję sformatowaną w FAT16, nie większą niż 2GB (moja była na poziomie 1.5). Plik vib możemy pobrać z tego miejsca: net-8139-1.0.0.x86_64
2. Po zalogowaniu, z konsoli hosta wydajemy polecenie:
# /etc/init.d/usbarbitrator stop
ew. wyciagamy i wsadzamy nasz napęd.
3.W katalogu /vmfs/volumes powinien pojawić się nasz zamontowany napęd jako NO NAME.
Przechodzimy do niego i kopiujemy vib do datastore: (sprawdzcie tylko nazwę Waszego datastore)
# cp net-8139-1.0.0.x86_64 /vmfs/volumes/datastore1
4. Wchodzimy do Maintenance Mode i pozwalamy na dorzucanie sterowników:
# esxcli system maintenanceMode set -e true -t 0 # esxcli software acceptance set --level=CommunitySupported [OPCJA]
5. Dorzucamy sterownik:
#esxcli software vib install -v /vmfs/volumes/datastore1/net-8139-1.0.0.x86_64
6. Opuszczamy Maintenance Mode
#esxcli system maintenanceMode set -e false -t 0
Reboot.
Gwoli wyjaśnienia: w systemach produkcyjnych szczerze nie polecam dorzucania plików z nieznanego źródła, w home labie – gdzie do tego nie chcę wydawać majątku na wspierane karty – mogę sobie na to pozwolić.
Tagged: filesystem, realtek 8139, vmware, vsphere, work